Nauczanie GIS w praktyce na przykładzie warsztatów Letniej Szkoły Geoinformacji Geogorce 2012
Abstrakt
Coraz większa rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata odgrywa informacja. W dobie szybkiego rozwoju, informacja ta, stanowi nowy standard, otrzymywany szybko oraz bez ograniczeń związanych z miejscem oraz czasem. Wyodrębnienie się nowej dziedziny - Systemów Informacji Geograficznej (GIS) oraz jej upowszechnienie jest gwarancją wiarygodności i właściwej aktualizacji dla informacji obecnej w codziennym życiu. Aby jednak system geoinformacyjny sprawnie funkcjonował, potrzeba wdrożenia zaawansowanej metodyki tworzenia. Metodyka ta jest wieloetapowa i obejmuje przykładowo: określenie zasad i reguł tworzenia; sposoby, wytyczne dla użytkowników GIS, a wreszcie przepisy i algorytmy konieczne do prawidłowego wykonania dzieła użytkowego. Zauważyć można, że wymienione elementy wymagają praktyki, zarówno tworzących systemy geoinformacyjne, jak i ich użytkowników. Ważne jest aby, popularyzować dokształcanie z zakresu GIS, czego dobrym przykładem jest Letnia Szkoła Geoinformacji „GeoGorce 2012”, której pierwsza edycja miała miejsce jesienią 2012 r. na Przełęczy Knurowskiej.
Reasumując do realizacji zadań dziedziny GIS, konieczne jest pozyskanie szerokiej i interdyscyplinarnej wiedzy oraz nabycie praktycznych umiejętności. W dużej mierze są to umiejętności techniczne, gdyż głównym narzędziem GIS jest komputer i specjalistyczne oprogramowanie. Możliwości dla pogłębiania wiedzy i kształtowania umiejętności z zakresu Systemów Informacji Geograficznej dla pasjonatów GIS jest wiele. W tym artykule poruszone zostaną głównie kwestie praktycznego nauczania na szczeblu szkolnictwa wyższego.
Słowa kluczowe
Bibliografia
Davis D., 2004, GIS dla każdego, Wyd. MIKOM
GoodchildM.F., 1985, Geographic information systems in undergraduate geography: A contemporary dilemma, The Operational Geographer 8, s.34-38.
Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R., 2007, GIS. Obszary zastosowań, PWN
Kistowski M., 1999, GIS w programie uniwersyteckich studiów geograficznych na tle doświadczeń GIS na UG, Kwartalnik Geograficzny, nr 4 (12), str. 41-45.
Refbacks
- There are currently no refbacks.
Ta praca dostępna jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 License.
eISSN 2353-3927