Przygotowanie zdjęć satelitarnych i darmowych baz danych do analizy wielospektralnej w programie ILWIS

Mariusz Krukar

Abstrakt


Metody teledetekcyjne są jednymi ze sposobów zasilania bazy danych dla systemów informacji geograficznej. Podstawowe źródło informacji w tym zakresie stanowią zdjęcia lotnicze oraz obrazy satelitarne rejestrowane w zakresie optycznym. Istnieje szereg technik przetwarzania obrazów teledetekcyjnych w celu wzmacniania ich treści, a w dalszym etapie ich kategoryzacji na drodze wektoryzacji. Klasycznym produktem tego typu jest tworzenie lub aktualizowanie mapy pokrycia terenu, stanowiącej ważną warstwę tematyczną w bazie danych GIS.

Pozyskanie obrazów satelitarnych jest elementem wyjściowym do dalszych analiz metodami teledetekcyjnymi. Następnie w programie ILWIS zaprezentowano podstawowe etapy przetwarzania obrazów satelitarnych zmierzające do otrzymania jak największej ilości informacji z obszaru objętego scena satelitarną, które na dalszym etapie staną się przedmiotem analizy systemów informacji geograficznej.

Do podstawowych etapów przetwarzania obrazów satelitarnych należą kompozycje barwne oraz klasyfikacja spektralna. W końcowym efekcie z obrazu satelitarnego może powstać obraz pokrycia terenu.

Każdy użytkownik ma możliwość stworzenia takiej bazy danych. Najprostszą do tego drogą jest pozyskanie bezpłatnych obrazów satelitarnych z serwerów internetowych, a następnie ich wykorzystanie. Przedstawiony sposób postępowania jest najbardziej powszechny spośród wszystkich, jakie stosuje się przy obróbce obrazów satelitarnych. Prowadzi on do uzyskania niezwykle istotnej do analiz przestrzennych aktualnej informacji o pokryciu terenu. 


Słowa kluczowe


bazy danych, zdjęcia satelitarne, ILWIS, pokrycie terenu

Bibliografia


Ciołkosz A., Kęsik A. (1999). Teledetekcja satelitarna. Warszawa: PWN.

Ciołkosz A., Mieszalski J., Olędzki J.R. (1999). Interpretacja zdjęć lotniczych. Warszawa: PWN

Magnuszewski A. (2012). GIS w geografii fizycznej. Warszawa: PWN.

Mularz S. (2004). Wprowadzenie do teledetekcji. Kraków: Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.

Urbański J. (2011). GIS w badaniach przyrodniczych. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Werner P. (2004). Wprowadzenie do systemów informacji geograficznej. Warszawa: Wydawnictwo Jark.


Pełny tekst: PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


Creative Commons License
Ta praca dostępna jest na licencji Creative Commons Attribution 3.0 License.

eISSN 2353-3927